niedziela, 27 października 2013

58. "Aniołowie" Alfred Lapple


Może wydawać się, że na temat aniołów zostało powiedziane już wszystko. Nawet nam wydaje się, że wiemy wystarczająco dużo. Jednak kiedy ktoś zadałby nam pytanie, kim są aniołowie, co o nich wiemy i co myślimy od razu okazałoby się, iż nasza wiedza nie jest kompletna, a odpowiedzi czasami są proste i dziecinne. Książka Alfreda Lapple ma na celu odpowiedzieć nam na wszystkie pytania o aniołach, a przez to uzupełnić naszą wiedzę o nich. 

Zrozumiałe jest to, że motyw anioła pojawiał się w historii od zawsze. Ludzie ciekawi byli tych istot i na wiele sposobów interpretowali różne zjawiska. Anioły były popularne nie tylko w chrześcijaństwie, ale też w innych wielkich religiach. Autor skupia się jednak na Piśmie Świętym jako źródle wiedzy na temat aniołów. Oprócz tego możemy przeczytać tutaj też o tym, gdzie pojawiały się w kulturze te istoty. Rozdziałem, który najbardziej mnie zaciekawił, był "Echa obrazu aniołów". Dowiedziałam się z niego jak aniołowie 'wyglądali' w literaturze, sztuce, muzyce, a nawet w polityce i historii świata. 

Alfred Lapple posługuje się dosyć zrozumiałym językiem, charakterystycznym dla książek popularnonaukowych. Często też przytacza różne cytaty. Cała książka jest podzielona na rozdziały, dzięki czemu jest czytelna i przejrzysta. Autor od czasu do czasu wymienia w punktach najważniejsze problemy, które potem rozwija. Nie musimy czytać wszystkiego po kolei, gdyż w każdym rozdziale jest coś interesującego, każdego zaciekawi coś innego. Czasami znajdowałam jakąś literówkę, ale to nie przeszkadzało w odbiorze tekstu. 

Anioły zyskiwały popularność przez lata. Dzisiaj również możemy zauważyć, że pojawiają się w wielu powieściach. Nefilim, upadły anioł, anioł ciemności, czy inne są tak rozpowszechnione w kulturze, że nie są już niczym nowym. Jak stwierdził autor, aniołowie nie są zagrożeni wymarciem. Powinniśmy jednak umieć rozpoznawać fikcję od prawdy, a "Aniołowie" Alfreda Lapple są świetnym źródłem informacji. Zachęcam was do sięgnięcia po tą lekturę.

tytuł: "Aniołowie" 
autor: Alfred Lapple 
rok wydania: 2003
wydawca: Wydawnictwo M
ilość stron: 184

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M! 

6 komentarzy:

 1. Motyw aniołów jest już dość popularny we współczesnej literaturze, z chęcią jednak dowiedziałabym się, jak to wszystko się zaczęło i jak ich przedstawiali:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham anioły i wszystko co jest z nimi związane, dlatego też na pewno będę musiała się zabrać za tą książkę ;)
  ognistastrzala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka przydatna, np. do pracy maturalnej. Obecnie nie jest mi potrzebna, a nie jestem zainteresowana tym tematem, aby dla przyjemności czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię motyw Aniołów. Interesują mnie te istoty, dlatego bardzo chętnie zapoznam się i z tą książką. Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie zachętą do prowadzenia tego bloga. Każdy ślad jaki tutaj zostawicie sprawia, że jest mi ciepło na sercu. Zapraszam Was więc do komentowania, czytam każdą Waszą odpowiedź i jestem chętna do dyskusji. Chętnie odwiedzę również Wasze blogi :)

Jeżeli jesteś osobą anonimową, Ciebie też zachęcam do komentowania. To naprawdę bardzo miłe, kiedy widzę, że czytacie moje posty. Tylko nie zapominajcie się podpisać :P

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...