poniedziałek, 16 grudnia 2013

65. "Tajemnica Graala. W poszukiwaniu rzeczywistej Obecności" Mike Aquilina, Christopher Bailey


Zapewne każdy z nas słyszał o Świętym Graalu. Motyw tego sławnego kielicha jest bardzo rozpowszechniony w kulturze, szczególnie europejskiej. Podania i legendy o Graalu pojawiły się już w średniowiecznych romansach. Dzisiaj kultura masowa nadal próbuje pokazać nam jego historię, jednak zazwyczaj jest to fikcja. Najważniejsze jest to, żeby rozpoznać prawdę od fałszu, a książka Mike Aquilina i Christopher'a Bailey'a pt. "Tajemnica Graala. W poszukiwaniu rzeczywistej Obecności" pomaga nam odnaleźć tę różnicę.


Król Artur jest pewnie pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o Świętym Graalu. Legendy rycerskie, które powstawały w średniowieczu pokazują nam jak bardzo ludzie chcieli odkryć prawdę. Tylko że tamte utwory były jej znacznie bliżej niż dzisiejsze historie o Świętym Graalu. "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna znają chyba wszyscy. Podobnie jest z filmem "Excalibur", czy "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Te utwory, które są częścią naszej współczesnej kultury, niekoniecznie ukazują rzeczywistość. Autorzy "Tajemnicy Graala" pokazują, że ludziom znacznie łatwiej jest uwierzyć w fikcję, jest to dla nich wygodniejsze. 

Co mogę powiedzieć o tej książce? Według mnie wiedza, którą tutaj znalazłam jest wystarczająco wyczerpująca. Wszystko napisane jest fajnym językiem, nie trudnym, ale wyjaśniającym wątpliwości. Nie znajdziemy tutaj nazw, czy terminów,  o których nic byśmy nie wiedzieli. Z "Tajemnicy Graala" dowiedziałam się bardzo dużo. Autorzy zbadali historię Graala od początku, możemy przeczytać tu o królu Arturze, któremu poświęcono dosyć dużo uwagi, o współczesnych utworach i ich przesłaniu. Nawet w najnowszej historii Graal był obecny. Np. nie wiedziałam, że był on interesujący dla nazistów. Cała książka jest podzielona na czytelne rozdziały, których tytuły sugerują o czym będziemy czytać, a także zachęcają do tego. Z tej książki dowiedziałam się nowych faktów, ale też uporządkowałam swoją wiedzę. Polecam ją wszystkim zainteresowanym i nie tylko :)

tytuł: "Tajemnica Graala. (...)"
autor: Mike Aqulina, Christopher Bailey
rok wydania: 2008
wydawnictwo: Wydawnictwo M
ilość stron: 212

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu M!

13 komentarzy:

 1. Zawsze lubiłam opowieści o królu Arturze. Ale fajnie byłoby się dowiedzieć jak wyglądała prawda. Zapowiada się ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo, zawsze mnie coś w tym Graalu fascynowało :D Zdecydowanie pozycja dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zupełnie nie moje klimaty, raczej nie skuszę się na tę lekturę.
  Pozdrawiam ! :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, Indiana Jones o wiele bardziej kojarzy mi się z Graalem niż Król Artur. Pewnie dlatego, że angielskie kultura i literatura od zawsze jakoś mnie... nudziły. A (kultowe) filmy przygodowe? To co innego :)
  Pozdrawiam, do Gwiazdki zostało już tylko 8 dni :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Święty Graal? Raczej sobie odpuszczę. Może bym nabyła trochę wiedzy, a nawet zaskoczyła panią z historii, ale nie. Daruję sobie.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może się skusze:)Swego czasu troche się tym interesowałam

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno można by poznać wiele ciekawych informacji, zwłaszcza że jest dobrze napisana :) Dla fanów takiej tematyki będzie to interesująca pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, czy Święty Graal mnie interesuje- raczej omijałam tę tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwsze o tym słyszę, ale ciekawie się zapowiada:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Motyw Graala szalenie mnie interesuje, więc z tym większą ciekawością sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

♥ Dziękuję za Twój komentarz! ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...