Od pewnego czasu planowałam poszerzyć swoją wiedzę o sztuce, która zawsze była mi bliska, nawet moje studia miały coś z nią wspólnego. Dlatego bardzo ucieszyłam się z możliwości poznania książki, i poniekąd przewodnika, Susie Hodge.

Pierwsza rzecz, która zwraca naszą uwagę (co wcale nie dziwi) jest przepiękne wydanie tej pozycji. Książka jest bogato ilustrowana, śliski papier sprawia, że fotografie mają niesamowicie nasycone barwy, są wyraźne, po prostu przyjemnie się na nie patrzy. A znaleźć możemy tu zarówno znane nam dzieła sztuki, jak i te mniej popularne. Książka jest ponadto bardzo przemyślana i napisana tak, by pomóc nam w znajdowaniu informacji nie tylko w niej, ale dalej, w innych przewodnikach po sztuce, czy w internecie. Znajdziemy tu przejrzysty spis treści, wstęp, w którym oprócz podstawowych informacji dowiemy się jak najlepiej korzystać z książki, a także niezwykle pomocny system odnośników ułatwiający nawigację. Susie Hodge przedstawiła nam sztukę za pomocą czterech niezależnych części, takich jak kierunki, dzieła, tematy i techniki. Każdą z nich możemy czytać osobno lub razem z pozostałymi (w czym pomagają wspomniane wcześniej odnośniki).
Autorka pozwoliła nam przyjrzeć się sztuce na przełomie osiemnastu tysięcy lat, począwszy od czasów prehistorycznych do dzisiaj. Cała wiedza jest skompresowana do najważniejszych faktów, bez zbędnych opisów. Tak jak w tytule, jest to krótka historia sztuki, więc czasami brakowało mi głębszej analizy omawianych dzieł. Może to też przez to zapragnęłam drążyć dalej, dowiedzieć się jeszcze więcej, a to jest zdecydowany plus w tym minusie :) Książkę Susie Hodge polecam wszystkim tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę ze sztuką oraz tym, którzy szukają wiedzy w pigułce. Na pewno przyda się również maturzystom, czy studentom. Oceniam na 5/6.
tytuł: "Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach"
autor: Susie Hodge
tłumacz: Jerzy Jarosław Malinowski
wydawnictwo: Alma-Press
rok wydania: 2018
ilość stron: 224
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości
wydawnictwa Alma-Press, za co serdecznie dziękuję
Sztuka...zdecydowanie nie współczesna. Lubię, ale nie mam bzika. Raczej pozycja nie dla mnie :(
OdpowiedzUsuń