czwartek, 25 października 2018

146. "Zabawne życie zwierząt domowych" James Campbell, Rob Jones


Na tym blogu bardzo rzadko zdarzają się recenzje książek dla dzieci. Właściwie praktycznie ich nie ma. Wydawnictwo Wilga zaproponowało jednak dwie książki, które mnie zainteresowały. Dzisiaj opowiem o pierwszej z nich, czyli o "Zabawnym życiu zwierząt domowych".


Zabawne życie zwierząt domowych" wzbudziło moją ciekawość, ponieważ zostało wydane w bardzo ciekawej formie. Książeczka jest mała, idealna dla małych rączek dzieci. W środku możemy znaleźć zbiór ciekawostek, interesujących pytań i żartów. Nie jest to jednak ciągły tekst, który mógłby zniechęcić tych najmłodszych czytelników, którzy (najprawdopodobniej) dopiero uczą się czytać. Wręcz przeciwnie, tekstu na stronie jest mało, a jeśli trafi się, że jest go więcej, jest on fajnie podzielony na punkty lub akapity, wytłuszczone są niektóre słowa, są też one czasami różnej wielkości. 

Najbardziej zachęcające do poznawania tej książki są dwie rzeczy. Pierwszą jest to, że nie czyta się jej w tradycyjny sposób, od pierwszej strony do ostatniej, ale w taki sposób, jaki nam się tylko podoba. Na większości stron można znaleźć drogowskazy, które sugerują jaką stronę poznać w następnej kolejności. Jest to forma zabawy, w którą również się wciągnęłam. Pozwala ona dzieciom przyswajać informacje w ciekawy sposób, a jednocześnie uczy kreatywności. Kreatywności uczą również rysunki Roba Jonesa, które są drugą rzeczą, o której pragnę wspomnieć. Te proste rysunki ozdabiające każdą stronę aż proszą się o to, żeby je pomalować. Kiedy przeglądałam tę książkę wyobraziłam sobie jak cudownie by ona wyglądała w różnych kolorach. Każda książeczka może być wyjątkowa, bo każde dziecko stworzy coś własnego i niepowtarzalnego. To naprawdę duży plus. 

O czym jest "Zabawne życie zwierząt domowych"? Tak jak mówiłam, to zbiór krótkich informacji, są one jednak napisane w żartobliwy i prosty sposób i nie są to informacje naukowe. Jest to właściwie spojrzenie na domowe zwierzęta z perspektywy dziecka. Znajdziemy tu wskazówki jak namówić rodzica na własne zwierzątko (np. przez szantaż emocjonalny :D), wymyślone rodzaje kotów, czy zabawne historyjki. Większość informacji jest więc niepraktyczna, ale jednocześnie uświadamia najmłodszym z czym wiąże się posiadanie własnego pupila i opieka nad nim. W ten sposób dziecko będzie miało szerszy obraz tego, co je czeka jeśli zostanie właścicielem futrzaka, co na pewno ma swoje zalety. Jak zauważają autorzy, książka ta jest przeznaczona nie tylko dla osób, które kochają zwierzęta, ale też dla tych, którzy lubią się śmiać i chichotać. Myślę, że "Zabawne życie zwierząt domowych" może być cudownym pomysłem na prezent dla tych mniejszych czytelników. Oceniam na 5/6.


tytuł: "Zabawne życie zwierząt domowych" 
autor: James Campbell, Ron Jones
tłumacz: Agata Trzcińska-Hildebrandt 
wydawnictwo: Wilga
rok wydania: 2018
ilość stron: 240
Dziękuję Wydawnictwu Wilga za egzemplarz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

♥ Dziękuję za Twój komentarz! ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...