poniedziałek, 9 grudnia 2019

Pomysły na książkowe prezenty


Czy wiecie już jakimi prezentami obdarujecie swoich najbliższych? Święta Bożego Narodzenia są tuż tuż, a jak wiadomo, książka jest zawsze dobrym pomysłem na sprawienie komuś przyjemności. Dlatego więc chciałabym zaproponować najlepsze pomysły na książkowe prezenty. Kto wie, być może znajdziecie tutaj inspiracje na Gwiazdkowe upominki?    


Prezent dla romantycznej duszy


Pomysł na prezent dla romantycznej duszy

"Romeo i Julia" William Szekspir
Wydawnictwo GREG - seria Kolorowa Klasyka 

Myślę, że większość ludzi zna historię miłosną Romea i Julii. Przynajmniej ja nigdy nie spotkałam osoby, która nie słyszałaby o tym dramacie. Szekspir dzieli się z nami losami dwojga kochanków, którzy zakochali się w sobie mimo tego, że należą do dwóch zwaśnionych rodów. "Romeo i Julia" jest powodem wielu dyskusji i refleksji nad tematem miłości; nie do wszystkich trafia wielkie uczucie między tymi młodymi ludźmi. Nie można jednak zaprzeczyć, że ta tragedia wzrusza i z pewnością będzie wspaniałym prezentem. Zwłaszcza jeśli będzie to wydanie z serii Kolorowa Klasyka wydawnictwa GREG. Książka jest przepięknie wydana, na szlachetnym papierze, z przepiękną szatą graficzną. Myślę, że każda dziewczyna byłaby zachwycona takim prezentem od swojej drugiej połówki. A szczególnie te z romantyczną duszą. 

Prezent dla ciekawych świata


Pomysł na prezent dla ciekawych świata

"W bałkańskim kociołku" Bożenna Iliev
Wydawnictwo Bernardinum

Jeśli zastanawiacie się, co takiego sprezentować komuś, kto uwielbia podróże i komuś kto jest ciekawy innych kultur, pomyślcie nad książką Bożenny Iliev "W bałkańskim kociołku". Książka ta nie jest oparta na suchych faktach, ale pełna ciekawych historii, ciekawostek, anegdotek, a nawet romantycznych legend. Autorką jest kobieta, która najpierw zakochała się w Bałkańczyku (który jest teraz jej mężem), a później w samych Bałkanach. Dzieli się z nami tym, co znalazła w bałkańskim kociołku i robi to w przyjemny i lekki sposób, wciągając nas coraz bardziej w poznawanie tej innej i jakże barwnej kultury. Bardzo ciekawa i inspirująca książka.  

Prezent dla patrzących w gwiazdy 


Pomysł na prezent dla patrzacych w gwiazdy

"Co widzimy w gwiazdach" Kelsey Oseid 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia 

"Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie" to książka, która spodoba się każdemu, kto lubi patrzeć w gwiazdy. Nieważne, czy jest to osoba, która zaczyna swoją przygodę z astronomią, czy taka, która już wie co nie co na ten temat. Autorka opowiada o tym jak rozwijała się obserwacja  kosmosu już od czasów starożytnych Greków, Majów czy Babilończyków. Wspomina o legendach, podaje rodzaje gwiazdozbiorów i wyjaśnia konstrukcję wszechświata. Nie można nie wspomnieć o przepięknych ilustracjach, utrzymanych w nocnych odcieniach granatu, bieli i szarości - cudeńko! Kelsey Oseid jest malarką i graficzką i wykonała kawał dobrej roboty. Książka będzie świetnym prezentem dla dzieci, ale dorośli też się nią zachwycą - ja jestem nią zachwycona. Jedna z piękniej wydanych książek jakie spotkałam.    

Prezent dla szukających otuchy


Pomysł na prezent dla szukających otuchy

"Bóg nigdy nie mruga" Regina Brett
Wydawnictwo Insignis

Felietony Reginy Brett pokochali czytelnicy na całym świecie. W książce "Bóg nigdy nie mruga" autorka zawarła pięćdziesiąt lekcji na trudniejsze chwile w życiu. Ta książka po protu podnosi na duchu. Uświadamia, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest jakieś wyjście, że z każdego doświadczenia możemy czerpać wnioski, a nawet się nimi inspirować. A Regina Brett pisze pięknie, opowiada o sprawach trudnych i o sprawach ważnych, o historiach nie rzadko ze swojego życia, a to sprawia, że czytelnik znajduje pewną nić porozumienia z autorką, przywiązuje się do niej. Być może to odróżnia tę książkę od innych poradników - to, że jest to coś więcej niż poradnik. "Bóg nigdy nie mruga" mogę polecić każdemu, kto znalazł się na życiowym zakręcie, ale też dla osób, które chcą spojrzeć na niektóre sprawy z szerszej perspektywy. 

Prezent dla pragnących refleksji 


Pomysł na prezent dla pragnących refleksji

"Ślady" Jakub Małecki
Wydawnictwo SQN

Dla osób, które cenią sobie dobrą literaturę polecam książki Jakuba Małeckiego, dzisiaj będą to "Ślady". Autor pisze naprawdę dobrze i zachwyca słowem. "Ślady" to zbiór opowiadań, który zmusza do refleksji nad ludzkim losem i nad końcem czyjegoś świata. Mimo że w każdym z opowiadań mamy inną historię, to jednak przeplatają się one ze sobą, pokazują wiele różnych barw i osobowości. Czytelnik może odnaleźć ślady, wskazówki zostawione przez autora i być może połączyć ze sobą niektóre fakty. Książka wciąga, wywołuje różne emocje i zapada w pamięć. Idealny prezent dla lubiących niebanalną lekturę. 

Prezent dla kochających baśnie


Prezent dla kochających baśnie

"Niedźwiedź i słowik" Katherine Arden
Wydawnictwo MUZA

Kolejną książką, która może być dobrym prezentem, jest powieść Katherine Arden "Niedźwiedź i słowik". Jestem w trakcie jej czytania, ale już mogę ją ze szczerego serducha polecić. Akcja rozgrywa się w Rusi, gdzie stare tradycje mieszają się z nowymi. Jest to historia dziewczynki obdarzonej mocą, która musi walczyć z demonami, niekoniecznie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Powieść jest magiczna, poruszająca, klimatyczna - po prostu niezwykła. Idealnie wpisuje się w zimową porę i jest idealną gratką dla wszystkich fanów opowieści nawiązujących do słowiańskich baśni. Nie mogę się doczekać aż podzielę się z Wami moją opinią na blogu :) 

Prezent dla miłośników kawy 


Pomysł na prezent dla miłośników kawy

"Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie" Ika Graboń
Wydawnictwo Otwarte 

Jeżeli osoba, którą chcesz obdarować uwielbia kawę, z pewnością ucieszy się z tej książki. Już tylko patrząc na jej okładkę można poczuć nieziemski aromat świeżo parzonej kawy. Jest to najpopularniejszy napój na świecie, a z tej książki możecie dowiedzieć się, co tak nas do niego przyciąga. Osoby, które chcą wiedzieć więcej na temat parzenia kawy będą zachwycone. Poza tym, pozycja ta jest przepięknie wydana - na kredowym papierze znajdziemy dobrej jakości zdjęcia (nawet plamy kawy), a całość napisana jest w lekki i przystępny sposób. Bez wątpienia cieszy oczy i zachęca do sięgnięcia po filiżankę małej czarnej. 

Prezent dla mających dystans 


Prezent dla mających dystans

"A ja żem jej powiedziała..." Katarzyna Nosowska
Wydawnictwo Wielka Litera 

Tę książkę w pewnym momencie widziałam na każdym kroku, ale w sumie nie ma co się dziwić - jest nie tylko super wydana, ale też oryginalna. Katarzyna Nosowska wychwytuje różne zachowania i problemy dzisiejszych czasów i opowiada o nich w zabawny i ironiczny sposób. W książce znajdziemy pięćdziesiąt krótkich i ilustrowanych historyjek opisujących naszą rzeczywistość. Autorka nie tylko dzieli się z nami zabawnymi sytuacjami, ale też otwiera nam oczy na to, czego na co dzień nie widzimy. Lektura spodoba się osobom, które lubią ironiczne poczucie humoru i na co dzień dużo czasu spędzają w Internecie i w mediach społecznościowych.  Bardzo ciekawa książka. 


Prezent dla najmłodszych 


Pomysł na prezent dla najmłodszych

"Puc, Bursztyn i Goście" Jan Grabowski 
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Książkę Jana Grabowskiego zapewne większość kojarzy i mile wspomina. Dla mnie jest to książka ponadczasowa, wywołująca pewnego rodzaju nostalgię. Myślę, że dzieci z radością będą śledziły przygody dwóch wiejskich psiaków, ale równie dobrze taki prezent można sprawić osobie dorosłej, w której obudzą się dobre wspomnienia. Opowieść ta uczy szacunku do zwierząt, porozumiewania się i życia w grupie. Na rynku dostępnych jest wiele książeczek dla dzieci, ale może warto podarować właśnie tę, która mimo mało nowoczesnego języka, bawi i uczy? W ten sposób możemy podzielić się z dziećmi swoim dzieciństwem, a to jest bezcenne.  


  Prezent dla wrażliwych serc


Pomysł na prezent dla wrażliwych serc

"Wciąż" Maciej Wierszycki 
Wydawnictwo Alegoria 

Obecnie poezja Macieja Wierszyckiego jest tą, która najbardziej do mnie trafia. Okryłam ją pewnego dnia i od razu się zakochałam. Polecam oczywiście wszystkie tomiki, znajdziecie w nich tyle emocji! Wiersze są zwięzłe, ciepłe, pełne nadziei i jakże skłaniające do refleksji. A przede wszystkim, ma się uczucie, że słowa są kierowane do nas, jakby autor wiedział o naszych pragnieniach i marzeniach. Tomiki poezji Macieja Wierszyckiego są jednym z moich małych skarbów w biblioteczce. Polecam bardzo! 


Pomysły na książkowe prezenty

Mam nadzieję, że zainspirowałam Was wybranymi przeze mnie prezentami książkowymi. Pamiętajcie o tym, że najlepszy prezent, to ten dany od serca, ten, który przemyśleliśmy wybierając go dla drugiej osoby. Dla każdego można znaleźć odpowiednią książkę, wystarczy tylko pomyśleć czym druga osoba się interesuje. Czy ma jakieś ciekawe hobby? Czy woli powieści czy literaturę faktu? Być może ma ulubionego autora, albo chętnie przeczytałaby czyjąś biografię? Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, wybór podarunku nie będzie już problemem. 

A czy dla Was prezent w postaci książki jest dobrym pomysłem?  1 komentarz:

  1. Tylko dwie książki z tej listy kojarzę...Ja niestety jestem jedną z rodzinny co czyta. Córka kiedyś sięgała teraz ma nastoletnie życie.
    Moja mama tylko religijne książki kupuje.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz! ♥

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...