środa, 14 listopada 2012

6. "Zdradzona" P.C. Cast+ Kristin Cast

Zdradzona - P.C. Cast+ Kristin Cast;
Książnica; 2010


Mimo że w Naznaczonej nie działo się wiele, postanowiłam przeczytać dalej serię Dom Nocy. Zaciekawiła mnie historia i pomysł. Do tego jest już wydane mnóstwo części, więc coś w końcu dziać się w nich musi. Bez mniejszego wahania wzięłam się za czytanie Zdradzonej.
'Żywioły mogą równie dobrze odnawiać, jak i niszczyć'

Po nieszczęsnej nocy podczas obchodów święta Samhain, kiedy okazało się jak kiepską liderką Cór Ciemności jest Afrodyta, to Zoey zostaje przewodniczącą grupy. Nikogo to nie dziwi. Bohaterka bowiem kontaktuje ze wszystkimi pięcioma żywiołami, a jej znak znacznie różni się od pozostałych. Od tamtej chwili szkoli się ona na wyższą kapłankę, przez co jest odpowiedzialna za wiele rzeczy. Pragnie zmienić zasady panujące w Córach Ciemności. Będąc dopiero na trzecim formatowaniu jest to dla niej bardzo ważne, nie ma jeszcze doświadczenia a w szkole przebywa niecały miesiąc. Na szczęście pomagają jej przyjaciele.

'Śmierć zawsze wydaje się bez sensu, kiedy zdarza się młodym'

Tymczasem dochodzi do tajemniczych morderstw. Dwoje znajomych Zoey ze starej szkoły zostaje okrutnie zabitych. Przez to, że na ich ciałach znajdują się rany szarpane, w dodatku zostali znalezieni niedaleko Domu Nocy, wszystkie tropy prowadzą właśnie tam. Zoey nie może znaleźć powiązania między nią a śmiercią chłopaków, znała ich tylko z widzenia. Wydaje się, że nikt ze szkoły nie mógł tego zrobić. Bohaterka ma jednak przeczucia, że niedługo może stać się coś strasznego.

'Noc nie skryje twoich szkarłatnych marzeń'

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Zoey skojarzyła się ze swoim prawie byłym chłopakiem Heathem. A jest to już pewne, kiedy znowu pije jego krew. Dziewczyna nie może sobie poradzić ze swoim pożądaniem. Wyprzedza swoich rówieśników w tych sprawach. Jest dopiero na trzecim formatowaniu a o żądzy krwi mówi się na szóstym, ostatnim. Bohaterka pragnie krwi Heatha, ma już jednak chłopaka i zdaje sobie sprawę, że to nie jest w porządku wobec niego. Erik wyjechał na konkurs szekspirowski, a w tym czasie w życiu Zoey pojawiła się kolejna osoba. Tym razem jest to dorosły wampir, do tego nauczyciel. Dziewczyna nie wie już co myśleć i czuć. Wkrótce okazuje się, że Heath zostaje porwany i tylko Zoey może go uratować.

Czytając książkę przez cały czas zastanawiałam się dlaczego Zoey została zdradzona i kto to zrobił. Teraz już wiem kto, nie wiem jednak dlaczego. Kiedy doszłam do tego momentu nie mogłam w to uwierzyć. Na pewno nie podejrzewałabym jej! Ma ona związek z 'duchami' zmarłych adeptów, o których w tym tomie jest znacznie więcej. Co oznacza, że akcja rozwija się. Jestem z tego faktu zadowolona, bo wiem, że będzie o czym czytać, a historia coraz bardziej mnie wciąga. Był także moment, w którym nie mogłam się powstrzymać i łzy same płynęły mi po policzku. Śmierć była tutaj tak dokładnie i smutno opisana, że sama czułam jakbym straciła kogoś bliskiego.

Język jest już trochę lepszy, nie taki wymuszony jak w pierwszej części. Odkryłam jednak kilka denerwujących słów jak 'u-we-tsi a-ge-hu-tsa' (zwrot jakim posługiwała się babcia Zoey, oznaczający 'córka'), kiedy przyzwyczaiłam się do 'u-we-tsi-a-ge-ya', co czyta się znacznie łatwiej i nawet ładniej to brzmi. Jeden z nauczycieli był nazywany Smokiem, teraz jest to Dragon. A już naprawdę nie mogłam znieść słówka 'żeś' i 'aha'. Nie pasowało mi to do całości. Dlatego sprawdziłam tłumacza i okazało się, że jest inny. 

Ogólnie jestem mile zaskoczona. Ta część była o wiele lepsza od pierwszej, nie tylko biorąc pod uwagę akcję, która zaczyna być coraz bardziej ciekawa, ale również język, mimo tych denerwujących mnie słów. Oceniam na 6,5/10  

6 komentarzy:

 1. Czytałam, również mnie język denerwował mimo iż sie poprawił :) a u-we-tsi-a-ge-ya jest bardzo fajnym zwrotem ^^ I czytaj kolejne części, według mnie potem są lepsze, a i słownictwo sie poprawia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dwie części pierwsze czekają na regale, ale raz nie mam czasu, a dwa kolejne niezbyt zachęcające recenzje mnie odstręczają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że jeśli czyta się kilka części pod rząd wtedy można jakoś przymknąć oko na niektóre niedociągnięcia ;)

   Usuń
 3. ciągle śledzę cykl, ale jak dla mnie książki są na różnym poziomie. jedne wciągają a inne ciężko czytać. uważam, że już autorki powinny zakończyć :) 2 części znajdują się na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Drugi tom Domu Nocy dużo bardziej mi się spodobał niż "Naznaczona". Mam nadzieję, ze kolejne tomy okażą się być co najmniej tak samo dobre. Pozdrawiam i zapraszam do mnie. :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy Wasz komentarz jest dla mnie zachętą do prowadzenia tego bloga. Każdy ślad jaki tutaj zostawicie sprawia, że jest mi ciepło na sercu. Zapraszam Was więc do komentowania, czytam każdą Waszą odpowiedź i jestem chętna do dyskusji. Chętnie odwiedzę również Wasze blogi :)

Jeżeli jesteś osobą anonimową, Ciebie też zachęcam do komentowania. To naprawdę bardzo miłe, kiedy widzę, że czytacie moje posty. Tylko nie zapominajcie się podpisać :P

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...